Кожного року з лютого по квітень Київ стає головним в Україні містом з реалізації незаконно зібраних ранньоквітучих рослин, занесених до Червоної книги України – підсніжників, та білоцвітів, шафранів, сон-трави та інших. Загалом щовесни збирається близько 120 видів, занесених до Червоної книги України (це складає 30% від кількості видів, що перебувають під охороною). Основні потоки незаконного товару йдуть до Києва з Криму, Карпат, Поділля, Київської області. З нашими підрахунками, за три місяці (лютий-квітень) в Києві реалізовується до 5 млн. рідкісних квітів. Основні піки продажу квітів припадають на 14 лютого (День Святого Валентина) та 8 березня (Міжнародний жіночий день)
Основні місця торгівлі первоцвітами в Києві – підземні переходи та виходи з метро «Площа Льва Толстого», «Майдан Незалежності», «Либідська», «Політехнічний інститут». Основне місце доставки та перепродажу крупних партій первоцвітів – Київській залізничний вокзал, на який первоцвіти привозять потягом «Севастополь-Київ».
Разом в Україні за лютий-квітень щорічно незаконно продається до 20 млн. штук рідкісних, занесених до Червоної книги України ранньквітучих рослин. Основні місця збуту – Київ, Харків, Дніпрпетровськ, Одеса, Росія, Польща.
Збір та продаж рослин, занесених до Червоної книги України, заборонено Законами «Про рослинний світ», «Про Червону книгу України», та ст.90 Адміністративного кодексу України «Порушення вимог з охорони видів тварин та рослин, занесених до Червоної книги України».
За підрахунками вчених-ботаніків, така масова незаконна заготівля та продаж рідкісних ранньоквітучих рослин може в найближчий час призвести до того, що вони зникнуть узагалі.
Київський еколого-культурний центр,
Дружина охорони природи «Зелене майбутнє»
(Створено SergJuink, Липень 1, 2024, 5:25 AM)