Останнім часом у пресі часто з’являються матеріали журналістів і політологів, у яких автори намагаються визначити якісний склад майбутнього парламенту. Матеріали здебільшого нагадують таке собі гадання на кавовій гущі: які нові обличчя ми побачимо в партсписках, хто з бізнесменів перебіжить від соціалістів до регіоналів, якою буде перша 5-ка БЮТ, кого можуть не пустити до партійного списку «Нашої України – Народної самооборони» тощо. Проте, практично всі оглядачі й аналітики сходяться на думці, що у Верховній Раді VI скликання суттєвих змін не буде – з огляду і на можливий розклад сил, і на їхній персональний склад.
Приєднуємося до такої думки й ми. Однак підстави для того надає не кавова гуща, а уже оголошені парт списки й наміри. Після перших президентських указів про дострокові вибори НСНУ та БЮТ встигли «засвітити» свої майбутні виборчі списки. Але виявилося, що зміни торкнулися виключно першої десятки: там з’явилися люди, які на виборах-2006 були в двадцятці, а то й тридцятці. Водночас з арифметики ми знаємо, що переміна доданків не змінює результат. Якщо метою дострокових виборів є якісне очищення парламенту та ліквідація політичної корупції, то дії помаранчевих явно суперечать «духу» ініціатив Віктора Ющенка. Виборчі списки НУНС чи БЮТ містять тих само знайомих нам діючих депутатів.
Подібна ситуація і в Партії регіонів. Регіонали не поспішають озвучувати своїх кандидатів, очікують з’їзду. У той же час відомо, що зміни торкнуться лише 20% їх кандидатського складу. До списку Партії регіонів на минулих виборах потрапили люди, які не мали уявлення про те, чим парламент займається. Тому регіонали вимушені провести ревізію своїх рядів. Але за рахунок кого відбудеться оновлення? За рахунок вже давно відомих нам персонажів. Це представники партії підприємців Анатолія Кінаха, об’єднаних соціал-демократів та інших аутсайдерів минулих виборів. Чи є це оновленням?
А от справді оригінальною на цьому тлі виявилася Компартія України. Так, з 21 народного депутата нинішнього скликання до партсписку потрапить лише 12. Здивували комуністи й віковим складом майбутньої фракції парламенту – 20% не мають і 40 років, а пенсіонерів тільки 7.5%. До того ж, кожен п’ятий кандидат у народні депутати від КПУ – жінка.
До параду партійних з’їздів залишилося два тижня. Навряд чи політичні гравці змінять свої підходи до формування кандидатських команд. Ми знову побачимо у парламенті ті самі фізіономії. Чи варто було город городити? І чи можливою є зміна перебігу п’єси, якщо персонажі – ті самі?