Інститут підтримки регуляторної реформи в Україні
Всеукраїнська громадська організація
код 33937222, р/р 260003102701 у ТОВ „Комерційний банк Даніель”, МФО 380980,
Київ - 150, а/c – 132 (для листування),
м. Київ, вул. Російська, 82-А, тел.: 8 050 510-72-89, e-mail: civicdefender@rambler.ru
№ 09/08 від 22.10.2008
Президенту України
В.А. Ющенку
Прем’єр-міністру України
Ю.В. Тимошенко
Інститут підтримки регуляторної реформи в Україні висловлює подяку за Ваше сприяння у скасуванні Постанови НКРЕ „Про затвердження Методики обрахування плати за приєднання електроустановок до електричних мереж” від 19.07.2007 №983, завдяки чому було усунуто одну з найбільших проблем для розвитку бізнесу в Україні, над вирішенням якої наш Інститут працював протягом року.
Крім зазначеної Постанови, серйозною перешкодою для бізнесу України є висока ціна на електроенергію, яка до того ж збільшується щомісяця. І це при тому, що експортна ціна на електроенергію вдвічі нижча за ціну для вітчизняних суб’єктів господарювання.
За підрахунками фахівців Інституту підтримки регуляторної реформи в Україні, собівартість 1 кВт електроенергії в середньому складає від 15 до 20 коп. Проте вітчизняні суб’єкти господарювання отримують електроенергію по 64 коп. До цієї суми також додається вартість реактивної електроенергії у розмірі близько 4 коп. за 1 кВАр.
За таких умов український бізнес занепадає, зростає собівартість товарів та послуг, що знижує рентабельність та конкурентноздатність вітчизняного бізнесу, скорочується валовий внутрішній продукт.
Виходячи з наведеного, просимо взяти під Ваш особистий контроль ситуацію на енергетичному ринку України.
Зі свого боку пропонуємо вжити наступні заходи:
По-перше, викупити назад у державну власність приватизовані обленерго, що дало б змогу контролювати вартість електроенергії на рівні цих підприємств.
По-друге, розробити логістику щодо зменшення залежності від зовнішніх факторів при забезпеченні паливом вітчизняних електростанцій, зокрема, налагодити виробництво уранових твелів в Україні, замість закупівлі їх за кордоном. Це виведе вітчизняний енергоринок з-під залежності від зовнішніх поставок та дозволить знизити собівартість електроенергії.
По-третє, створити моніторинговий комітет з вивчення затратної частини ланцюжка від виробника електроенергії до кінцевого споживача, що дозволить виявити надлишкову вартість на різних рівнях, яку необхідно виключити з тарифу.
По-четверте, розглянути можливість збільшення виробничих потужностей вітчизняних електростанцій з метою зростання обсягів експорту електроенергії за кордон, що дозволить зменшити собівартість електроенергії, а відповідно і тарифи на внутрішньому ринку.
По-п’яте, розробити та впровадити державну програму розвитку альтернативних джерел електроенергії (вітрова, сонячна тощо).
Переконані, що завдяки цим діям бізнес України зможе отримувати 1 кВт електроенергії на 25-50% дешевше, ніж він отримує сьогодні. Це дасть поштовх зростанню виробництва, підвищенню конкурентноздатності вітчизняних товарів і стане для України реальним засобом подолання наслідків світової економічної кризи.
Зі свого боку, Інститут підтримки регуляторної реформи в Україні готовий виступити партнером у реалізації цих ініціатив.
З повагою
Голова Правління В. Дорош