”Iнформацiйно-аналiтична Головна | Вст. як домашню сторінку | Додати в закладки |
Пошук по сайту   Розширений пошук »
Розділи
Архів
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Поштова розсилка
Підписка на розсилку:

Наша кнопка

Наша кнопка

Яндекс.Метрика


email Відправити другу | print Версія для друку | comment Коментарі (0 додано)

Збережемо Національний природний парк «Голосіївський» разом!

прес-служба НЕЦУ on Березень 22,2009

image

Національний екологічний центр України (НЕЦУ) закликає всіх небайдужих українців і, передусім, киян, приєднатися до громадянської кампанії на захист Національного природного парку «Голосіївський» (м.Київ) «Збережемо НПП «Голосіївський» разом!».

Історія створення Національного природного парку (НПП) «Голосіївський» дуже давня і бере початок ще з радянських часів, з кінця 80-х років. НПП «Голосіївський» було створено Указом Президента України №794/2007 від 27.08.2007 р. за 20 років після початку роботи над його створенням. Однак згодом стало зрозуміло, що далеко не все гаразд, і навіть після того, як Голосіїв перетворився на національний природний парк, потреба рятувати його красу та багатства не зникла.

Головними документами, що мають передувати створенню будь-якого національного природного парку, є клопотання щодо створення НПП та Проект створення НПП. Клопотання було подане Українською екологічною асоціацією «Зелений світ» 1993 року, а проект створення розроблено УДПЛВО «Комплексна експедиція Державного комітету лісового господарства України» у 2001 році. У клопотанні площа проектованого НПП визначена як 45 541 га, а в Проекті створення – 11 066 га. Жодного іншого документу процедурою створення національних парків не передбачено. В межах Києва до складу НПП мало бути включено територію загальною площею 11 066 га. Це додатково регламентується і рішенням Київської міської ради від 17.02.1994 №14 «Про створення, резервування та збереження територій і об’єктів природно-заповідного фонду у м. Києві», а також Генеральним планом розвитку м. Києва до 2020 року, якими зазначену територію зарезервовано для створення на ній НПП «Голосіївський». При цьому в Указі Президента України №794/2007 від 27.08.2007 р., яким створено НПП, його площа визначена, як 4 521,29 га. Така площа не передбачена проектом створення НПП, і це дає підстави стверджувати, що вона була скорочена щодо проектованої версії меж НПП.

Національний природний парк – це територія природно-заповідного фонду України, яка створюється а) для охорони цінних природних комплексів і б) для забезпечення рекреаційних потреб населення. Тому, територія НПП має функціональне зонування, у складі якого виділяють заповідну зону, відвідування якої заборонено; зону регульованої рекреації, де дозволено проводити екскурсії; зону стаціонарної рекреації та господарську зону, в яких дозволене будівництво готелів, рекреаційних комплексів та інших споруд.

Фактично до складу НПП увійшли лише ті території (4 521,29 га - менше половини від початкової площі), які перебували у природному стані і не мали жодної забудови (у т.ч. рекреаційної), тобто такі, що мали б увійти до його найціннішої недоторканої частини – заповідної зони, а також до зони регульованої рекреації. А землі, що мали б сформувати інші функціональні зони НПП – господарську зону та зону стаціонарної рекреації (національний музей архітектури та побуту, національний виставковий центр, заказник «Острів Жуків», курортні об’єкти «Конча-Заспи», ботанічний сад Національного аграрного університету та інші) лишились поза межами НПП.

Тепер же, коли НПП вже існує, згідно з передбаченою законодавством процедурою, для нього буде розроблятись Проект організації території – документ, у складі якого проводитиметься і зонування території (з метою визначення конфігурації функціональних зон). Таким чином, зі складу земель НПП, які мали б бути заповідною зоною, будуть виділені зони стаціонарної рекреації, регульованої рекреації та господарська, які складуть переважну частку від загальної площі НПП. Режим використання цих зон, як вже було сказано вище, передбачає рекреаційну забудову та облаштування інфраструктури, що приведе природу Голосієва до остаточного знищення.

Названий розвиток подій є процедурно єдино можливим, адже розробка проектів створення здійснюється згідно з затвердженими Наказом Мінприроди України №530 від 29.12.2005 Методичними рекомендаціями щодо складу та змісту Проектів організації територій установ природно-заповідного фонду України.

Пункт 5.2.2. зазначених «Методичних рекомендацій…» говорить, що за межами заповідної зони, яка становитиме не більше 50% території НПП (а, швидше за все і не більше 20%), плануватиметься забудова, що є вимогою до проекту організації території НПП. На даному ж етапі в НПП нема рекреаційної інфраструктури та готелів, тому їх однозначно треба буде закласти при розробці проекту організації.

Складається враження, що саме таке отримання законного механізму забудови голосіївських лісів (шляхом зонування території НПП) є причиною, за якою до складу НПП не включили жодну територію, що вже зараз містила б рекреаційну забудову або інфраструктуру. А саме створення такого НПП є великим лицемірством і ганьбою як української заповідної справи, так і самої ідеї заповідності.

Ситуація, яка склалась наразі в НПП «Голосіївський», потребує негайного втручання Вищого керівництва держави. Єдиним раціональним виходом з цієї ситуації є внесення змін до Указу Президента України № 794/2007 від 27.08.2007 р. шляхом включення до складу НПП «Голосіївський» територій, що мали увійти до його складу початково (зокрема територій, які зайняті рекреаційними комплексами та іншою інфраструктурою).

Ширшу інформацію про проблему національного природного парку «Голосіївський» ви можете знайти на інтернет-сайті НЕЦУ:

1. Заява НЕЦУ «НПП «Голосіївський» створили під забудову» http://www.necu.org.ua/golosievo-pid-zabudovu-2/

2. Дебати навколо забудови НПП «Голосіївський»

http://www.necu.org.ua/zayava-prognimaka/

Кожен, хто бажає приєднатись до кампанії «Збережемо НПП «Голосіївський» разом!», може надіслати від себе звернення адресоване Президентові України Віктору Ющенку та Прем’єр-Міністрові України Юлії Тимошенко із закликом прийняти вольове рішення про розширення НПП «Голосіївський» до його проектних меж. Текст звернення розміщений в додатку та на інтернет-сторінці НЕЦУ. Кампанія «Збережемо НПП «Голосіївський» разом!» лише розпочинається, тому дуже важливо щоб про неї дізналось якомога більше людей. Повідомте про кампанію свої колег, друзів, знайомих та родичів.

Подальші новини кампанії «Збережемо НПП «Голосіївський» разом!» та інформація про те, чим може допомогти кожен, будуть розміщуватись на інтернет-сайтах НЕЦУ (necu.org.ua), «Природа України» (pryroda.in.ua) та «Майдан» (maidan.org.ua).

За додатковою інформацією звертайтеся:

Василюк Олексій

Тел: 38 097 1000 473

Email vasyliuk@gmail.com

www.necu.org.ua

Прес-служба НЕЦУ

 

Лист до Президента

Ющенку В.А.

Президенту України

Вул.Банкова, 11, м.Київ, 01220

Тимошенко Ю.В.

Прем’єр-Міністрові України

Вул.Грушевського, 12/2, м.Київ, 01008

________________________________

________________________________

________________________________

Про необхідність розширення НПП «Голосіївський»

Шановний Вікторе Андрійовичу!

Шановна Юліє Володимирівно!

Я, громадянин України, _________________________________________________, звертаюсь до Вас у зв’язку із тривожною ситуацією, що складається навколо Національного природного парку (НПП) «Голосіївський».

Мені відомо, що історія створення НПП «Голосіївський» дуже давня і бере початок ще з радянських часів, з кінця 80-х років. НПП «Голосіївський» був створений Указом Президента України №794/2007 від 27.08.2007 р. Головними документами, що мають передувати створенню будь-якого національного природного парку, є клопотання щодо створення НПП та Проект створення НПП. Клопотання було подане УЕА «Зелений світ» (1993 р.), а проект створення розроблений УДПЛВО «Комплексна експедиція Державного комітету лісового господарства України» в 2001 році. В клопотанні площа проектованого НПП визначена як 45 541 га, а в Проекті створення – 11 066 га. Жодного іншого документу, процедурою створення національних парків не передбачено. В межах м.Києва до складу НПП мала бути включена територія загальною площею 11 066 га. Це додатково регламентується і рішенням Київської міської ради від 17.02.1994 №14 «Про створення, резервування та збереження територій і об’єктів природно-заповідного фонду у м.Києві» а також Генеральним планом розвитку м.Києва до 2020 року, якими зазначену територію зарезервовано для створення на ній НПП «Голосіївський». При цьому в Указі Президента України №794/2007 від 27.08.2007 р., яким створений НПП, його площа визначена, як 4 521,29 га. Така площа не передбачена проектом створення НПП і це дає підстави стверджувати, що вона була скорочена відносно проектованої версії меж НПП.

Національний природний парк – це територія природно-заповідного фонду України, яка створюється а) для охорони цінних природних комплексів і б) для забезпечення рекреаційних потреб населення. Тому, територія НПП має функціональне зонування, в складі якого виділяють заповідну зону, відвідування якої заборонено; зону регульованої рекреації, де дозволено проводити екскурсії; зону стаціонарної рекреації та господарську зону, в яких дозволене будівництво готелів, рекреаційних комплексів і інших споруд.

Фактично, до складу НПП увійшли лише ті території (4 521,29 га - менше половини від початкової площі), які перебували у природному стані і не мали жодної забудови (у т.ч. рекреаційної), тобто такі, що мали б увійти до його найціннішої недоторканої частини – заповідної зони, а також до зони регульованої рекреації. А землі, що мали б сформувати інші функціональні зони НПП – господарську зону та зону стаціонарної рекреації (національний музей архітектури та побуту, національний виставковий центр, заказник «Острів Жуків», курортні об’єкти «Конча-Заспи», ботанічний сад Національного аграрного університету та інші) лишились поза межами НПП.

Тепер же, коли НПП вже існує, згідно з передбаченою законодавством процедурою, для нього буде розроблятись Проект організації території – документ, в одниму з розділів якого обов’язково зазначається зонування території НПП (з метою визначення конфігурації функціональних зон). Це означає, що зі складу земель НПП, які мали б бути заповідною зоною, будуть виділені зони стаціонарної рекреації, регульованої рекреації та господарська, які складуть переважаючу частку від загальної площі НПП. Режим використання цих зон, як вже було сказано вище, передбачає рекреаційну забудову та облаштування інфраструктури, що приведе природу Голосієва до остаточного знищення.

Вказаний розвиток подій є єдиним можливим, адже розробка проектів створення здійснюється згідно з затвердженими Наказом Мінприроди України №530 від 29.12.2005 Методичними рекомендаціями щодо складу та змісту Проектів організації територій установ природно-заповідного фонду України.

Пункт 5.2.2. зазначених «Методичних рекомендацій…» говорить, що за межами заповідної зони, яка становитиме не більше 50% території НПП (а, швидше за все і не більше 20%), плануватиметься забудова, що є вимогою до проекту організації території НПП. На даному ж етапі в НПП нема рекреаційної інфраструктури та готелів, тому їх однозначно треба буде закласти при розробці проекту організації.

Складається враження, що саме таке отримання законного механізму забудови голосіївських лісів (шляхом зонування території НПП) є причиною, за якою до складу НПП не включили жодну територію, що вже зараз містила б рекреаційну забудову або інфраструктуру. А саме створення такого НПП є великим лицемірством і ганьбою як української заповідної справи, так і самої ідеї заповідності.

Ситуація, яка склалась наразі в НПП «Голосіївський», потребує негайного втручання Вищого керівництва держави. Єдиним раціональним виходом з цієї ситуації бачу внесення змін до Указу Президента України № 794/2007 від 27.08.2007 р. шляхом включення до складу НПП територій, що мали увійти до його складу початково (зокрема територій, які зайняті рекреаційними комплексами та іншою інфраструктурою).

Я, як свідома людина, приєднуюсь до громадської кампанії ЗА включення до складу Національного природного парку «Голосіївський» всіх територій, що були передбачені в його складі проектом створення НПП (11 066 га).

Я Прошу Вас вжити всіх заходів по розширенню у найкоротші строки території НПП «Голосіївський» та не допустити розробки зонування території до завершення створення цього парку в повному обсязі.

Відповідь прошу надати згідно чинного законодавства, у місячний термін, надіславши її на адресу: ________________________________________________________ ___________________________________________________________________________.

З повагою,

__________________

__________________       

                                                                        підпис                                                          дата

 

 


2544 раз прочитано

Оцініть зміст статті?

1 2 3 4 5 Rating: 5.00Rating: 5.00Rating: 5.00Rating: 5.00Rating: 5.00 (всього 4 голосів)
comment Коментарі (0 додано)
Найпопулярніші
Найкоментованіші

Львiв on-line | Львiвський портал

Каталог сайтов www.femina.com.ua