Одне з трьох провідних туристичних видавництв світу «Loney Planet» на сторінках путівника по Україні рекомендує під час відвідування нашої країни уникати замовлення в ресторанах осетрової ікри. Зокрема, у путівнику говориться таке:
«Існує дуже важливий момент: обирайте червону замість чорної ікри і уникайте дорогих осетрових. Україна частково розводить популяції осетрових, тож ви можете вибрати будь-що в їжу, якщо ви впевнені, що це вирощено штучно. Тим не менш, яка-небудь дуже дорога осетрина, швидше за все, походить з Каспійського регіону, де риба знаходиться під загрозою зникнення. Завжди запитуйте про походження риби у випадку, якщо воно не відображається в меню, і в разі будь-яких сумнівів, не беріть це блюдо. Вживати в їжу червону ікру лососевих можна без вагань, але чорна ікра білуги має походження від рідкісних риб Каспійського моря, що знаходяться під загрозою зникнення. Знайте, що існують міжнародні закони, які регулюють скільки ікри осетрових можна законно вивезти з країни» (Ukraine. «Loney Planet», 2008. р.243).
Втім, свідомість самих українців залишає лише сподіватись на зміни у майбутньому. Осетрових легко можна купити на базарах приморських і інших міст. У кожному з великих супермаркетів продаються навіть живі осетри, яких виловлюють з акваріуму і розрізають за бажанням покупця безпоседньо під час продажу. Жодних заходів з припинення такого відвертого порушення законодавства про Червону книгу України та про захист тварин від жорстокого поводження держава і Державна екологічна інспекція зокрема, не вживають. І це вже не говорячи про екологічне виховання. При цьому, можна не сумніватись, що більшість екологічних інспекторів час від часу особисто бувають у супермаркетах і добре знають, що там продаються осетрові.
Практика офіційного продажу занесених до Червоної книги України видів у супермаркетах не обмежується осетровими. Так, зовсім нещодавно у деяких великих супермаркетах Києва і Харкова можна було придбати свіжу, а то й мариновану черемшу, що є зникаючою рослиною і також занесена до Червоної книги України.
Нагадаємо, що згідно з останніми змінами, внесеними до Закону України «Про Червону книгу України», будь-яке комерційне використання «червонокнижних» видів забороняється. Це значить, що навіть вирощені штучно екземпляри не можуть потрапляти до продажу. Це стосується як рослин, так і тварин. Транскордонне перевезення осетрових додатково забороняється міжнародною конвенцією СІТЕС. Тож продаж осетрів у супермаркетах жодним чином не є законним – повідомили БРІЗ у прес-службі Національного екологічного центру України.